Esnafa E-Ticaret Anlatıldı.

Esnafın ürünlerini epttavm.com internet adresi üzerinden dünyaya pazarlama imkanı sunan proje, bugün İstanbul’daki meslek odalarının başkan ve yöneticilerine anlatıldı

Esnafa E-Ticaret Anlatıldı.
Esnafa E-Ticaret Anlatıldı.

ESNAF ÜRÜNLERİNİ DÜNYANIN HER YANINA SATABİLECEK

Esnafın ürünlerini epttavm.com internet adresi üzerinden dünyaya pazarlama imkanı sunan proje, bugün İstanbul’daki meslek odalarının başkan ve yöneticilerine anlatıldı. Ticaret Bakanlığı ve PTT’nin iş birliği ile hayata geçen projeyle esnafın e-ticaret kapasitesinin arttırılması hedefleniyor. Bilgilendirme eğitiminde konuşan Başkan Faik Yılmaz,” Dünya hızla değişiyor. Çağı yakalamamız lazım. PTT’nin sunduğu hizmet esnaf ve sanatkarımız için büyük bir fırsat” dedi.

PTT ve Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü’nün illeri gezerek e ticaret hakkında esnaf ve sanatkarı bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirdiği egitimlerin bu seferki durağı İstanbul oldu. Fatih Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bilgilendirme eğitimine Birlik Başkanı Faik Yılmaz, PTT Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Canbolat, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Veysel Çiftçi ve çok sayıda esnaf odasının başkan ve yöneticileri katıldı.

“PTT ESNAFA ÖNEMLİ BİR KAPI AÇTI”

İnternetin avantajlarından yararlanarak ürünlerini pazarlamaya çalışan çok sayıda esnafın olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, PTT’nin çok daha geniş imkanlar sunarak esnafı e-ticaret ile buluşturacağını söyledi. Bu projeyle Ticaret Bakanlığı ve PTT’nin esnafın önünü açtığını söyleyen Başkan Yılmaz, projede katkısı olan kurum ve kişilere teşekkür etti.  Başkan Yılmaz, projenin başarıya ulaşması için e-ticaret hakkında daha fazla eğitim düzenleyeceklerini ve epttavam.com sitesi hakkında bütün esnafı bilgilendireceklerini söyledi.

PTT Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Canbolat ülkenin mayası konumundaki esnaf ve sanatkarın önünü açmanın ülke açısından çok önemli olduğunu ifade ederek,” Türkiye’nin en geniş ulaşım ağına sahip kurumu PTT’nin esnafımız ile iş birliği yapacak olması büyük bir fırsat. Esnafımızı büyütmek, dünyaya açmak ve ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için e-ticaret konusu çok önemli bir noktada duruyor” dedi.

BU ALANI BAŞKALARINA VERİRSEK YARIN DÜKKANIMIZ KALMAYACAK”

ePttAVM.com Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Merve İpek de yaptığı sunumla e-ticareti ve epttavm.com sitesinden esnaf ve sanatkarın nasıl faydalanacağını anlattı. alibaba, amazon gibi kurumların Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığını hatırlatan İpek,” İnsanlar artık alışverişlerini internet üzerinden yapıyor. Dünyaca büyük firmalar Türkiye’ye geldi. Bu firmalar halkımızın en çok talep ettiği ürünleri dışardan getirmeye başladığında, ülkemizde dükkan bile kalmayabilir” ifadelerini kullandı.

e- ihracat rakamlarının, e-ticaret rakamlarını geçtiğini belirten İpek, ülkeleri kalkındıran en büyük kalemlerin başında artık e-ihracatın geldiğini söyledi. İpek, ePttAVM.com sitesinin avantajlarını da söyle anlattı.” Siz kendi başınıza bir e ticaret yapmak istediğinizde bir internet sitesi kurmanız, sonra bir banka ile anlaşıp sanal post almanız lazım. Ardından sitenizin de reklamınızı yapmak zorundasınız. Pazar Modeli mantığı ile kurduğumuz bu sistemle siz hiçbir şey ile uğraşmadan sadece ürününüzü pazarlayacaksınız.”

İpek, PTT’nin e-ticaret sitesini kullanacak esnaftan katılım bedeli, komisyon, kargo bedeli, gümrük bedeli almayacağını da sözlerine ekledi.

“ESNAFIN E TİCARET KAPASİTESİNİ 2 KATINA ÇIKARTMAK HİÇ DE HAYAL DEĞİL”

Türkiye’deki 31 milyar lira olan e-ticaret hacminin yaklaşık 17,5 milyar lirasını esnaf ve sanatkarın oluşturduğunu söyleyen Veysel Çiftçi bu rakamı Esnaf Kart projesiyle kısa zamanda 2 katına çıkarmanın hayal olmadığını ifade etti. Teknoloji ve internet üzerinden satış konusunda esnafı bilinçlendirmek istediklerini kaydeden Çiftçi, PTT ile gerçekleştirdiklerinin projenin 10 yıllık bir süreyi kapsadığını belirtti.

“E TİCARET PARAYLA DEĞİL BİLGİ İLE YAPILIR”

Esnafın e ticaret konusunda farkındalığını arttırmak amacıyla Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzmanı Asım Çalış da bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye’nin ihracat rakamları hakkında bilgiler paylaşan Çalış,” 12.500 kalem ürün, 250 ülkeye, 60 bin firma tarafından ihraç ediliyor. Bu neredeyse bizimle aynı nüfusa sahip ülkelerin 2 katı. Ama bu rakamları daha da yukarı çekmemiz lazım” dedi.

E ticaretin parayla değil bilgi üzerinden yapılabileceğini vurgulayan Çalış, “Müşterinin taleplerini bilmek lazım. Bunun yanında ihracat yapacağın ülkenin hukukunu da bilmeniz gerekir” dedi.

Esnafın zamanında AVM’ler ve internet gibi imkanlardan yeterince yararlanamadığını ifade eden Başkan Yılmaz, esnaf ve sanatkarı e-ticarete yönelmeleri konusunda uyardı.